
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Impedance | 4 Ω |
| Forward Voltage | 1.2 V |
| Power Dissipation | 5 W |
| Mounting Style | Surface Mount |
| rohs status | Compliant |
| Max Reverse Leakage Current | 500 nA |
| Zener Voltage | 25 V |
| Element Configuration | Single |
| Test Current | 50 mA |
Stock: 1310
Distributors
pcbx
Unit Price$0.26314
Ext.Price$0.26314
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.26314 | $0.26314 |
| 10 | $0.24540 | $2.45400 |
| 50 | $0.22886 | $11.44300 |
| 100 | $0.21416 | $21.41600 |
| 500 | $0.20040 | $100.20000 |
| 1000 | $0.19634 | $196.34000 |
| 3000 | $0.19237 | $577.11000 |
| 5000 | $0.18698 | $934.90000 |
